19. jūlijs 2023, plkst. 20:00
Dzintaru koncertzāles Lielā zāle
Ksenija Sidorova un Liepājas simfoniskais orķestris
Piedalās:
Ksenija Sidorova, akordeons
Liepājas simfoniskais orķestris
Diriģents Guntis Kuzma
19. jūlijā Jūrmalas festivālā uzstāsies virtuozā akordeona dīva Ksenija Sidorova kopā ar Liepājas simfonisko orķestri un tā galveno diriģentu Gunti Kuzmu.
Ksenija Sidorova kļuvusi par sava instrumenta vēstnesi pasaulē, ar savu meistarību un personības šarmu uzrunājot klausītājus visā pasaulē. Dēvēta par “atklājēju” (New York Times) ar “elpu aizraujošu virtuozitāti” (The Observer) Ksenija Sidorova kļuvusi par vienu no pasaulē ievērojamākajām akordeona spēles virtuozēm un viņas gudri izsvērtās, rūpīgi veidotās programmas ļāvušas līdz šim par tautas mūzikas instrumentu dēvēto akordeonu novērtēt pavisam jaunā kvalitātē.
PROGRAMMA
Dobrinka Tabakova (Dobrinka Tabakova, 1980)
Otrā daļa Horizons no klavierkoncerta The Quest (D. Tabakovas aranžējums akordeonam)
Fazils Sajs (Fazil Say, 1970)
Trīs balādes klavierēm (Ksenijas Sidorovas aranžējums akordeonam, orķestrācija F. Sajs)
I Nazim (‘‘Dzejolis’’)
II Kumru (‘‘Balodis’’)
III Sevenlere Dair (‘‘Mīlētājiem’’ , G. Morton aranžējums)
Huans Pablo Hofre Romarions (Juan Pablo Jofre Romarion, 1983)
Aboriginal (‘‘Iezemietis’’) no Trim skaņdarbiem bandoneonam un orķestrim (H. P. H. Romariona aranžējums akordeonam)
Pjetro Rofi (Pietro Roffi, 1992)
Hysteria (P. Rofi aranžējums akordeonam, stīgām un sitaminstrumentiem)
STARPBRĪDIS
Antonīns Dvoržāks (Antonín Dvorak, 1841–1904)
Astotā simfonija Sol mažorā op. 88
I Allegro con brio
II Adagio
III Allegretto grazioso — Molto vivace
IV Allegro ma non troppo
Ksenija Sidorova par izvēlētajiem programmas skaņdarbiem: ‘‘Mana misija kā akordeonistei ir sadarboties ar mūslaiku komponistiem un paplašināt klasiskā akordeona repertuāru. Es arī ticu, ka mums jāuzsver, cik svarīgi ir klausīties jauno mūziku, būt radošākiem un doties nezināmajā – no tā mēs mācāmies un ļoti bieži atklājam tik daudz skaistas mūzikas! Programmas centrā ir skaņdarbi, kurus rakstījuši četri mūsdienu komponisti, un ar kuriem es cieši sadarbojos.’’ Skaņdarbu aranžējumi ir radīti īpaši šim koncertam.
Aptuvenais koncerta ilgums: 2 stundas
Ksenija Sidorova
AkordeonsPar “akordeona princesi” kronētā Ksenija Sidorova ar savu meistarību un personības šarmu ir kļuvusi par akordeona vēstnesi pasaulē. 2016. gadā viņa parakstīja ekskluzīvu līgumu ar vienu prestižākajām mūzikas ierakstu izdevniecībām “Deutsche Grammophon”. K. Sidorova izpelnījusies daudz apbalvojumu, tostarp Mūziķu ģildes (Worshipful Company of Musicians) Sudraba medaļu, Meizijas Luisas balvu, turklāt viņa bija pirmā akordeoniste, kura saņēmusi godpilno Mūziķu ģildes Prinča balvu. 2012. gada maijā Ksenija pirmā tikusi pie Brīna Tervela fonda starptautiskās godalgas. Akordeonista ir sadarbojusies ar tādiem komponistiem kā Karls Dženkinss (Karl Jenkins), Hanss Abrahamsens (Hans Abrahamsen), Stefano Džervazoni (Stefano Gervasoni), Nirmali Fena (Nirmali Fenn), Samanta Fernando (Samantha Fernando), Karloss Dukeijs, Elspeta Brūka (Elspeth Brooke) un Patriks Nans (Patrick Nan). Ksenija uzstājusies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, “Sinfonietta Rīga”, sniegusi koncertus Londonas Karaliskajā Svētku zālē, Pērsela zālē (Southbank Centre), Bristoles Kolstona zālē, debitējusi Lucernas festivālā, Bergenas festivālā, Cēsu mākslas festivālā un citos festivālos Apvienotajā Karalistē, Francijā, Šveicē un Itālijā.
Liepājas simfoniskais orķestris
Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) ir vecākais orķestris Baltijas valstīs. Latvijā tas aizvien ir vienīgais profesionālais orķestris ārpus galvaspilsētas. LSO īpašā uzmanības lokā ir Latvijas komponistu mūzika un Latvijas skaņražu daiļrades veicināšana un popularizēšana; orķestris piedalās gan pirmatskaņojumos, gan pasūtina jaundarbus, par ko arī saņemts ne mazums balvu. Pēdējo sezonu laikā publikas un speciālistu vērtējumam nodoti visi LSO ierosinātā monumentālā 12 Liepājas koncertu cikla skaņdarbi. LSO saņēmis arī vairākas Latvijas Lielās mūzikas balvas un sešas reizes kļuvis par Latvijas mūzikas ierakstu gada balvas ieguvēju. Orķestris saņēmis arī citas zīmīgas balvas. Ar 2022. / 2023. gada koncertsezonu par galveno diriģentu un māksliniecisko vadītāju kļūst Guntis Kuzma.
Guntis Kuzma
DiriģentsGuntis Kuzma kopš 2022./2023. gada sezonas ir Liepājas Simfoniskā orķestra galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs. Lielās mūzikas balvas 2018 ieguvējs par diviem izciliem veikumiem: Ādolfa Skultes Piektās simfonijas interpretāciju “Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncertā”, vadot Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, un Sebastiana Fagerlunda Klarnetes koncerta atskaņojumu solista lomā. Starptautisku konkursu laureāts.