18. jūlijs, 2024, plkst. 20.00
Dzintaru koncertzāles Lielā zāle

Dzimuši Latvijā

Mākslinieki:
Aleksandrs Antoņenko, tenors
Kristīne Balanas, vijole
Jānis Šipkēvics, vokāls
Una Daniela, vokāls
Emīls Lisovs, marimba
Etīna Saulīte, soprāns
Jūrmalas festivāla orķestris
Diriģents Ainārs Rubiķis

18. jūlijā festivāla ietvaros izskanēs koncerts ‘‘Dzimuši Latvijā’’, kas jau kļuvis par Jūrmalas festivāla tradīciju. Koncertā uz vienas skatuves satiksies dažādu paaudžu mūziķi, Latvijā dzimušie mūzikas spīdekļi – gan jaunie talanti, gan Latvijas koncertdzīves redzamākie mākslinieki, gan latviešu mūziķi ar starptautisku slavu.

Mākslinieku vidū būs tenors Aleksandrs Antoņenko, vijolniece Kristīne Balanas un mūziķis Jānis Šipkēvics, kurš nesen laida klajā savu svaigāko albumu ‘‘Lielās cerības’’.

Uz skatuves kāps arī šī gada Hansa Gabora Belvederes operdziedātāju konkursa fināliste un visjaunākā dalībniece Etīna Emīlija Saulīte. Daudzsološais soprāns konkursā saņēma trīs speciālbalvas – Dzintaru koncertzāles balvu, Džeinas Kārtijas piemiņas balvu un Nīderlandes Nacionālās operas balvu.

Dzirdēsim arī jauno sitaminstrumentālistu Emīlu Lisovu un daudzpusīgo vokālisti, multiinstrumentālisti Unu Danielu, kura aktīvi sadarbojusies ar grupu ‘‘Prāta Vētra’’, ‘‘Shipsea’’, Ozolu un citiem mūziķiem, bet pēdējā laikā arvien vairāk piesaka sevi arī kā solo mākslinieci.

Jūrmalas festivāla orķestri diriģēs Ainārs Rubiķis.

Aptuvenais koncerta ilgums: 2 stundas 30 minūtes

Mūziķi

Aleksandrs Antoņenko

Aleksandrs Antoņenko pēdējos desmit gados iekarojis pasaules ievērojamāko operteātru un koncertu skatuves, izdziedot teju 30 tenoru lomas. Kopš 2004. gada Antoņenko ir starptautiski atzītākais Latvijas tenors, kuru angažē lielākie pasaules operteātri Diseldorfā, Berlīnē, Frankfurtē, Minhenē, Grācā, Drēzdenē, Oslo, Stokholmā, Romā, Milānā, Ņujorkā, Vīnē, Hamburgā, Barselonā, Parīzē, Londonā, Ženēvā, Cīrihē un citur. 2008. gadā debitēja Zalcburgas festivālā titullomā Dž. Verdi operā Otello, piedalījies Zalcburgas Lieldienu un Savolinnas festivālos. Saņēmis Lielo mūzikas balvu 2003 par vokālo sniegumu operu izrādēs un Dž.Verdi Rekviēma atskaņojumā, dziedātājs ir Jusi Bjerlinga balvas un Austrijas Grand Prix de la Culture laureāts. 2014. gadā saņēmis Latvijas Izcilības balvu kultūrā. 2016. gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Kristīne Balanas

Kristīne Balanas

Vijole

Latviešu vijolniece Kristīne Balanas ar “acīs krītošu virtuozitāti” (The Times) ir 66. Starptautiskā ARD mūzikas konkursa 3. vietas laureāte, 2018. gada Lielās mūzikas balvas un viņas Majestātes Spānijas karalienes Sofijas balvas "Fundacion Excelentia Young Talent" saņēmēja. Soliste ar dažiem pasaules vadošajiem orķestriem (Londonas Filharmonijas orķestris, Bavārijas Radio simfoniskais orķestris, Orchester de Chambre de Paris un neskaitāmi citi), bieži uzstājas Berlīnes filharmonijā, Sautbenkas  mākslas centrā un Kārnegija zālē.

Jūrmalas festivāla orķestris

Jūrmalas festivāla orķestris

Ainārs Rubiķis

Ainārs Rubiķis

Diriģents

Ainārs Rubiķis

Ainārs Rubiķis ir Eiropā, ASV, Krievijā un Austrālijā pieprasīts operu un simfonisko orķestru diriģents ar plaukstošu karjeru. I vieta Gustava Mālera starptautiskajā diriģentu konkursā (2010), kā arī Zalcburgas festivāla un Nestlé jauno diriģentu balvas iegūšana (2011) pavēra Aināram ceļu uz pasaules karjeru. 2017./2018. gada sezonā viņš debitē Velsas Nacionālajā operā (Jevgeņijs Oņegins), ar orķestri Jyväskylä Sinfonia (Mateja pasija) un Insbrukas Senās mūzikas festivālā, kā arī atgriežas Berlīnes Komiskajā operā, Somijas Nacionālajā operā, Poznaņas filharmonijā un pie Ildefransas nacionālā orķestra pults.

Jānis Šipkēvics

Jānis Šipkēvics

Vokāls

Jānis Šipkēvics (Shipsea) ir dziedātājs, mūzikas un tekstu autors, audioproducents. Līdzdibinājis grupu “Instrumenti”, kas laidusi klajā četrus albumus un ieguvusi divpadsmit mūzikas ierakstu gada balvas “Zelta mikrofons”. Izveidojis arī eksperimentālās mūzikas projektu Shipsea, kas sadarbojas ar koklētāju Laimu Jansoni, ģitāristiem Matīsu Čudaru, Miķeli Putniņu, dziedātāju Eviju Vēberi, bundzinieku Rūdolfu Dankfeldu un citiem. Savulaik Šipkēvics bijis a cappella grupas Cosmos dalībnieks un līdzveidotājs, tā laidusi klajā septiņus albumus, saņēmusi Lielo mūzikas balvu, ieguvusi sešus “Zelta mikrofonus”, uzstājusies festivālos ASV, Eiropā un Japānā. Kā solists Jānis koncertējis ASV, Francijā, Krievijā, Lielbritānijā, Skandināvijā, Vācijā. Foto: Aiga Rēdmane.

Una Daniela

Una Daniela

Vokāls

Una Daniela

Una Daniela ir daudzšķautņaina mūziķe, multiinstrumentāliste, kas sadarbojusies ar tādiem māksliniekiem kā Jāni Šipkēvicu, ukraiņu dziedātāju Veru Brežņevu, grupu ''Prāta vētra'', grupu ''Astro'n'out'', hiphopa izpildītājiem Ozolu un Edavārdi, Ralfu Eilandu un citiem māksliniekiem. Paralēli visām radošajām sadarbībām, Una joprojām darbojas arī Kristīnes Prauliņas vadītajā Rīgas gospelkorī, un šobrīd dziedātāja aktīvi strādā pie oriģinālmūzikas radīšanas kopā ar savu grupu ''The Electroads''. Mūziķis Jānis Šipkēvics saka: "Una Daniela, manuprāt, ir absolūts brīnums Latvijas popmūzikas ainavā – apveltīta ar filigrānu balsi, harizmu, turklāt virtuoza daudzos žanros, žilbinoši pārvalda dažādus instrumentus – sintezatorus, lūperus, perkusijas un samplerus."

Emīls Lisovs

Emīls Lisovs

Marimba

Emīls Lisovs

Emīls Lisovs

Marimba

Emīls Lisovs sāka muzikālo ceļu Tukuma Mūzikas skolā un turpināja Jūrmalas Mūzikas vidusskolā pie Ģirta Timmas. Viņš ir uzstājies tādos nozīmīgos pasākumos kā Ineses Galantes festivāls un ieguvis daudzas balvas, tostarp 1. vietu "Amber Percussion", "Golden Drum 2021" un GRAND PRIX "Wind Stars 2024". Emīls ir saņēmis Kultūras ministrijas un Jūrmalas pilsētas domes pateicības rakstus par izciliem sasniegumiem starptautiskajos instrumentālistu konkursos. Šobrīd dzied Rīgas 2. ģimnāzijas korī un spēlē Tukuma kultūras nama un Jūrmalas Mūzikas vidusskolas pūtēju orķestros.

Etīna Emīlija Saulīte

Etīna Emīlija Saulīte: Uzlecošā zvaigzne klasiskajā mūzikā. Etīna ir aizrāvusies ar dziedāšanu visu savu dzīvi, bet pēdējos piecus gadus viņa nopietni pievērsusies šai mākslai. Patlaban viņa studē Emīla Dārziņa mūzikas skolā, kur apgūst mūzikas teoriju. Etīnas ceļojums dziedāšanas pasaulē sākās ar Edgara Kramiņa vadību, vairāku gadu garumā iegūstot pamatzināšanas akadēmiskajā vokālā. Šī pieredze pavēra ceļu turpmākajām studijām prestižajā Dārziņskolā, kur viņa turpina mācības pie Irmas Pavāres. Saulītes talants un centība nav palikusi nepamanīta. Nesen viņa guva ievērojamus panākumus, kļūstot par finālisti un jaunāko dalībnieci Hansa Gabora Belvederes operdziedātāju konkursā. Par izcilu sniegumu Etīna saņēma trīs īpašās balvas: Dzintaru koncertzāles balvu, Džeinas Kārtijas memoriāla balvu un Nīderlandes Nacionālās operas balvu. Saulītes darba spējas un daudzsološā karjera padara viņu par ievērojamu jauno talantu klasiskās mūzikas pasaulē.