17. jūlijs, 2024, plkst. 20.00
Dzintaru koncertzāles Lielā zāle
Iveta Apkalna un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris
Mākslinieki:
Iveta Apkalna, ērģeles
Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris
Diriģents Olli Mustonens (Olli Mustonen, Somija)
Programmā:
Džoakīno Rosīni uvertīra operai “Semiramīda”
Fransiss Pulenks “Koncerts ērģelēm, stīgu orķestrim un timpāniem sol minorā”
Žans Sibēliuss 7. Simfonija un simfoniskā poēma “Somija”
17. jūlijā simfoniskās mūzikas programmā dzirdēsim ērģelnieci Ivetu Apkalnu, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un somu diriģentu Olli Mustonenu, vienu no mūslaiku ievērojamākajiem Ziemeļvalstu mūziķiem. Programmā būs itāļu un franču mūzikas darbi, kā arī Žana Sibēliusa simfoniskie opusi.
Ivetas Apkalnas izpildījumā skanēs Fransisa Pulenka Koncerts ērģelēm, timpāniem un stīgām – kompozīcija, kurā barokāls dramatisms, romantiska nostalģija mijas ar dzīvesprieku un graciozitāti. Koncerta hameleoniskā skaņu valoda atspoguļo Pulenka duālo dabu ar viņa reliģiozās un dzīves baudītāja personības šķautnēm. Pats komponists par skaņdarbu teicis: “Šis vairs nav bezbēdīgais Pulenks, kurš sarakstīja Koncertu divām klavierēm. Tas ir Pulenks ceļā uz klosteri – 15. gadsimta Pulenks, ja jums tā labpatīk.’’
Koncertā dzirdēsim arī uvertīru Džoakīno Rosīni pēdējai operai ‘‘Semiramīda’’ un Žana Sibēliusa pacilājošo brīvības manifestu mūzikā, simfonisko poēmu ‘‘Somija’’. Savukārt Sibēliusa Septītā simfonija ir komponista radošā gara kulminācija, kurā komponists vērsis skatu uz augstākiem spēkiem mūžības priekšā. Neparasti veidotajā simfonijā pieklusināta rezignācija un rēns gars savijies ar apskaidrotu mirdzumu, vitālu prieku un cildenām tēmām. Tā dēvēta par somu mūzikas ‘‘Parsifālu’’; arī Sibēliusa opusu caurstrāvo metafiziskas gaismas vīzijas, tiecoties sasniegt cilvēcības virsotni.
Olli Mustonens ir meistarīgs komponists, izcils pianists un spilgts diriģents. Pašlaik viņš ir Turku filharmonijas orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents. Olli Mustonens sadarbojies ar daudziem izciliem pasaules klases orķestriem, tostarp Berlīnes, Ņujorkas un Losandželosas filharmoniskajiem orķestriem, Čikāgas simfonisko orķestri, Karalisko ‘‘Concertgebouw’’ orķestri, Cīrihes Tonhalles orķestri, un visiem Londonas orķestriem. Mūziķis bijis Korsholmas un Turku mūzikas festivālu vadītājs, viens no Helsinku festivāla orķestra dibinātājiem, kā arī kamerorķestra ‘‘Tapiola Sinfonietta’’ diriģents.
Aptuvenais koncerta ilgums: 2 stundas 30 minūtes
Iveta Apkalna
ĒrģelesIveta Apkalna ir viena no Eiropas aktīvākajām un pieprasītākajām solo ērģelniecēm. Viņas spēlē savienojas spožs koncertiskums, perfekta virtuozitāte un nevainojama stila izpratne. Ivetai raksturīgais dzirkstošais dzīvesprieks un vienlaikus ļoti nopietnā attieksme pret darbu, rūpīgā attieksme pret detaļām un vienlaikus spēja uzburt vērienīgas interpretācijas ļauj karaliski pārvaldīt instrumentu, ko mēdz dēvēt par mūzikas instrumentu radības kroni. Par savu īpašu misiju Iveta uzskata ērģeļmūzikas ieskandināšanu ārpus baznīcu mūriem, propogandējot ērģeles arī kā lielisku koncertinstrumentu bez sakrālās funkcijas.
Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris
Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) ir Latvijas kultūras pamatvērtība. Tas izveidots 1926. gadā kā Rīgas Radiofona orķestris, un kopš 1990. gada orķestrim ir pašreizējais nosaukums. LNSO darbība sešas reizes novērtēta ar Latvijas augstāko apbalvojumu klasiskās mūzikas jomā — Lielo mūzikas balvu. 2022. gada maijā par LNSO māksliniecisko vadītāju un galveno diriģentu kļuva Tarmo Peltokoski. Beidzamajos gados LNSO uzstājies Frankfurtes Alte Oper, Parīzes filharmonijā un Elizejas lauku teātrī, Eksanprovansas Lielajā teātrī un citās Eiropā nozīmīgās koncertzālēs. Orķestris piedalījies Rokdanteronas festivālā Francijā, Bratislavas festivālā Slovākijā, koncertējis Vācijā un Šveicē.
Olli Mustonens
DiriģentsOlli Mustonens ir Turku Filharmonijas orķestra (Somija) mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents. Viņš ieņem unikālu vietu mūsdienu mūzikas apritē. Šosezon viņš turpina Lapzemes kamerorķestra galvenā viesdiriģenta amatu, apvienojot orķestra koncertus ar kamermūziku un koncertiem.